Najlepšie aplikácie na meranie času na mobile

23. júna 2021 admin

Aplikácie na meranie času na mobile sú čoraz populárnejšie. Dôvod asi tušíte. Na smartfóne, tablete či za počítačom strávi väčšina ľudí viac času ako si myslí a ako je zdravé.

Poznáte to, chceli ste si na telefóne len pozrieť koľko je hodín a zrazu je z toho pol hodina prípadne ešte viac. Popri tom ste totiž stihli skontrolovať emaily, whatsapp, správy, športové výsledky, aby ste uviazli na facebooku alebo na youtube. A ruku na srdce, odtiaľ sa len málokto dokáže vrátiť.

Subjektívne pritom ani nemáte pocit, že ste tam boli až tak dlho. No keby ste si spočítali, koľkokrát ste po mobile siahli za celý deň a koľko minút ste tam strávili, boli by ste prekvapení. Neboli by to minúty, ale hodiny, tomu verte.

Našťastie už nemusíte tipovať. Môžete si to zmerať úplne presne. Povie vám to váš telefón, presnejšie aplikácie na meranie času na mobile. Vďaka nim dokážete presne zistiť ako a kde trávite čas v online svete.

 

Najlepšie aplikácie na meranie času na mobile

 

1. Digital wellbeing

Medzi najpoužívanejšie aplikácie na meranie času na mobile patrí program, ktorý je súčasťou operačného systému Android. Poskytne úplný obraz o vašich digitálnych návykoch, koľko  minút alebo hodín ste použili každú aplikáciu. Môžete si nastaviť limite pre konkrétne aplikácie. Medzi užitočné funkcie patrí  mód Bed time pre automatické zapnutie a vypnutie telefónu, vypnutie notifikácií a prepnutie obrazovky do seivých odtieňov. Najmä v práci oceníte režim Focus mode, ktorý vám umožní sústrediť sa bez notifikácií a rušivých vplyvov. Aplikácia tiež umožňuje rozlíšiť režim v práci a vo voľnom čase.

 

2. Screentime 

Na operačných systémoch iOS od spoločnosti Apple je integrovaná aplikácia Sreentime. Rovnako ako Digital Wellbeing na Androidoch ponúka štatistiky používania aplikácií na iPhone, iPade či iPode. Umožňuje nastaviť limity pre jednotlivé aplikácie a webstránky. Čas strávený pred obrazovkou rozdeľuje do kategórií ako sú hry, sociálne médiá atď. Rodičia ocenia funkciu Parental control. Aplikácie funguje na službe iCloud, takže umožňuje zdielať štatistiky na viacerých zariadeniach.

3. Actiondash

Veľmi užitočná aplikácia, ktorá vám umožňuje prevziať kontrolu nad časom strávenom na  telefóne. Vychádza z aplikácie Digital Wellbeing a sprístupňuje ju všetkým používateľom systému Android.  Ponúka hlbší zážitok s vylepšenými prehľadmi a výkonnými prispôsobeniami. K dispozícii je  viac ako týždňová históra použitia.

 

4. Quality Time

Jednu z prvých vecí, ktoré si pri QualityTime pravdepodobne všimnete, je jeho dizajn. Je čistý a pomôže vám zamerať sa na obsah. Rozhranie zoskupuje ikony aplikácií do časovej osi, zoskupuje ich a zvýrazňuje, ako dlho ste aplikácie v danom časovom úseku používali.

 

5. RescueTime

Aplikácia je určená pre počítače aj smartfóny. Bezplatná verzia je pre väčšinu ľudí viac ako dostačujúca.  Relatívne drahá platená verzia Premium ponúka podrobnejšie analýzy. RescueTime nie je osobný nástroj, ktorý vám poskytne prehľad o tom, ako využívate čas na svojich zariadeniach bez toho, aby ste museli spúšťať či zastavovať časovače alebo vôbec niečo robiť. 

Aplikácia zhromažďuje údaje o tom, ako trávite čas na digitálnych zariadeniach, kategorizuje čas a označuje ho ako produktívny alebo rušivý v päťstupňovej stupnici.

6. Freedom 

Aplikácia Freedom sa teší popularite po celom svete najmä vďaka svojej univerzálnosti. Beží totiž na mobilných telefónoch (Android aj iOS) ako aj na počítačových operačných systémoch Windows, Mac a Linux. Okrem iného umožňuje vytvárať zoznamy blokovaných aplikácií a plánovať si časy, v ktorých môžu konkrétne aplikácie pôsobiť najviac rušivo. Stačí si vybrať webové stránky a aplikácie, ktoré chcete zablokovať, a Freedom vám zabráni v ich otvorení.

 

7. Offtime

OFFTIME vám umožní sústrediť sa a nájsť digitálnu rovnováhu. Aplikácia je dostupná pre androidy aj zariadenia od spoločnosti Apple. Intuitívna analytika aplikácie uľahčuje identifikáciu vašich návykov a ponúka opatrenia potrebné na ich zmenu. Je navrhnutá tak, aby vám umožnila odpojiť sa bez toho, aby ste prišli o urgentné momenty, kedy telefón skutočne potrebujete, resp. niekto potrebuje vás. Vybrané kontakty môžete umiestniť na tzv. whitelist, čiže títo ľudia sa vám dovolajú vždy.

 

8. Forest

Forest je zaujímavá a jedinečná “apka”. Používa určitý herný scenár, aby vás motivovala v produktivite. Ak chcete splniť úlohu a nenechať sa rušiť telefónom, jednoducho otvorte túto aplikáciu a „zasejte semienko“. Z neho postupom času vyrastie strom. Ak však otvoríte telefón pred uplynutím časovača, strom zomrie a budete musieť začať odznova. Môžete sledovať svoj pokrok a zobraziť si svoj digitálny les. Navyše aplikácia dáva používateľom za vypestovanie stromu  virtuálne mince, za ktoré by spoločnosť mala zasadiť strom aj v skutočnom svete. Aplikácia je dostupná pre operačný systém Android aj iOS.  

Aplikácie na meranie času na mobile sú užitočným nástrojom, ktorý vám nastaví zrkadlo. Pokiaľ by namerané výsledky boli pre vás nelichotivé aa mali by ste pocit, že vám digitálne obrazovky začínajú prerastať cez hlavu, skúste si urobiť náš test závislosti na technológiách. Pomôže vám odhaliť ako na tom ste, čo sa týka vášho vzťahu k obrazovkám a času, ktorý im venujete. Napovie vám, či vaša náklonnosť k telefónu neprekročila hranicu závislosti.

 

Pokiaľ vás téma aplikácie na meranie času na mobile zaujala a chcete sa dozvetieť viac užitočných rád, prečítajte si knihu Hlavu hore, ktorú nájdete TU.