Čoraz viac ľudí začína pociťovať, že závislosť na mobile môže byť aj ich problémom. Čo s tým? V dnešnom digitálne orientovanom svete je ťažké predstaviť si život bez smartfónov. Stali sa neoddeliteľnou súčasťou našej každodennej rutiny, ponúkajú pohodlie, konektivitu a zábavu na dosah ruky. Sú našimi stálymi spoločníkmi. S ich rozšírenosťou však vyvstáva znepokojujúca otázka: Sme na svojich telefónoch závislí? Ako veľmi môže závislosť na mobile vplývať na náš život, zdravie a správanie?
Stalo sa používanie vášho mobilu problematickým – ovplyvňuje váš rodinný čas, spoločenský život alebo prácu? V tomto článku sa budeme zaoberať ako závislosť na mobile vplýva na náš život.
Dôležitý je prvý krok
Prvým pozitívom je uvedomenie si vlastného správania, resp. toho, že priveľa času na mobile a pred obrazovkami môže z dlhodobého pohľadu byť škodlivé. Niekto na to príde sám, inému to musia povedať kamaráti, rodina alebo ľudia z okolia. Faktom ale je, že je stále veľa ľudí (možno ich je väčšina), ktorí si to neuvedomujú a už vôbec v nadmernom používaní mobilu nevidia problém.
Realita je odlišná
Ako každá závislosť, aj nadmerné používanie smartfónov môže mať škodlivé účinky na našu duševnú a fyzickú pohodu. Mnoho ľudí si myslí, že na obrazovku mobilu sa pozrú len občas, pri čakaní na výťah, autobus alebo v obchode pri státí v rade na pokladňu. Nie každý vie, že existuje viacero užitočných aplikácií, ktoré ponúkajú presný prehľad o tom, koľko času človek strávil na mobile. A nielen to. Dozvie sa ktoré aplikácie a stránky používa najviac.
Takmer každý, kto si svoj čas strávený na mobile zmeria presne, býva výsledkom prekvapený. Realita je totiž tvrdšia ako subjektívne domnienky či predstavy. Viete koľko času strávite vy na mobile?
V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať príznaky, na ktoré si treba dávať pozor a ktoré vám pomôžu odhaliť možnú závislosť na mobile.
10 znakov signalizujúcich, že potrebujete prestávku od online sveta:
- Nie ste schopní sústrediť sa na prácu
- Ste permanentne unavení
- Máte časté výkyvy nálady
- Zaznamenávate pocity úzkosti, ak si zabudnete telefón alebo ho nemôžete skontrolovať
- Trpíte osamelosťou a náhradu hľadáte na sociálnych sieťach
- Strácate kontrolu nad voľným časom
- Zhoršuje sa vám zrak, pociťujete bolesti hlavy, krku, chrbta
- Neviete byť ani chvíľu potichu a bez mobilu
- Strácate dlhodobú pamäť
- Vzťahy s inými ľuďmi ustupujú digitálnej zábave
Ak pochopíte tieto príznaky a podniknete aktívne kroky na opätovné získanie kontroly, môžete dosiahnuť zdravšiu rovnováhu medzi vašim digitálnym životom a reálnym svetom. Nezabúdajte, že nejde o to, aby ste sa telefónov úplne vzdali, ale aby ste ich používali s rozvahou a cielene. Nemali by byť nástrojom na vypĺňanie každej jednej voľnej chvíle. Inak začnú dosť výrazne pripomínať cigarety, o ktorých škodlivosti a najmä návykovosti už niet pochýb. (viac v článku Čo majú spoločné mobily a cigarety)
Otestujte sa
Ak sa obávate, že používanie mobilného telefónu vám prerastá cez hlavu, urobte si nasledovný test.
Pomôže vám odhaliť ako na tom ste, čo sa týka vášho vzťahu k obrazovkám a času, ktorý im venujete. Napovie vám, či vaša náklonnosť k telefónu neprekročila hranicu závislosti.
Hoci smartfóny nepochybne priniesli revolúciu do nášho života, je dôležité uvedomiť si potenciálne nebezpečenstvá, ktoré závislosť na mobile môže priniesť. Príznaky a symptómy, ako aj vplyv na vašu sociálnu, duševnú a fyzickú pohodu by ste nemali ignorovať.
Stanovením hraníc, nájdením alternatívnych aktivít a vyhľadaním podpory môžete prekonať závislosť na mobile a získať späť kontrolu nad svojím životom. Pamätajte, že kľúčom je striedmosť a je na nás, aby sme využili silu smartfónov a nenechali sa nimi ovládnuť.
Na záver teda venujte chvíľu zamysleniu:
Máte svoj telefón skutočne pod kontrolou, alebo on ovláda vás? Rozhodnutie je len na vás.