Nomofóbia – choroba modernej doby

14. júna 2020 admin

Chytá vás panika, ak vonku zistíte, že ste si doma zabudli mobilný telefón? Napriek tomu, že to môže znieť smiešne, žart to nie je. Nomofóbia je jedným z hlavných znakov závislosti od digitálnych technológií.

Diagnóza už má aj svoj názov – nomofóbia (z angl. nomophobia, výraz zložený zo slov No Mobile Phone Phobia). Ľudia trpiaci touto diagnózou majú chorobný strach z toho, že zostanú mimo dosahu, vybije sa im batéria alebo niekde zabudnú telefón. Medzi symptómy patrí nervozita, podráždenosť, nepokojnosť až agresivita, ktoré môžu viesť až k fyzickým prejavom ako nevoľnosť, dýchavičnosť, nadmerné potenie, bolesť na hrudníku či chvenie. Nomofobici nie sú schopní sústrediť sa na prácu alebo konverzáciu a pravidelne si musia kontrolovať telefón. Nomofóbiou trpí až 66 percent populácie, väčšina (77 %) je vo veku 18 – 24 rokov.

Netradičných diagnóz začína pribúdať. Za zmienku stojí napríklad syndróm, ktorý má v angličtine názov cellphone vibration syndrom. Pri ňom si človek neustále myslí, že mu zvoní telefón alebo mu prišla SMS správa. Preto kontroluje svoje zariadenia viac, ako je zdravé.