10 zásad digitálnej diéty

28. februára 2018 admin

Obrazovky. Sú všade okolo nás, venujeme im podstatnú časť svojej pozornosti. Čas, ktorý strávime pred obrazovkami smartfónov, tabletov, iPadov, elektronických čítačiek, počítačov či televízorov, sa z roka na rok predlžuje. Priemerný človek venuje polovicu svojho času, keď nespí, sledovaniu obrazovky. 

Nastavenie mantinelov, aby technológie človeku neprerástli cez hlavu sa na prvý pohľad môže zdať ľahké. Stačí vypnúť mobil, tablet či počítač. To zvládne každý. No cesta od myšlienky k činu taká ľahká nie je. Chce to odhodlanie, dobrý dôvod, jasný cieľ a pevnú vôľu.

Nemalo by však ísť o šokovú terapiu, čiže extrémne riešenie v podobe okamžitého digitálneho celibátu. Úplný pôst vo forme vzdania sa technológií a presťahovania sa do lesa by pre človeka znamenal hendikep, ktorý by ho postavil mimo civilizácie. Treba sa skôr snažiť nájsť zdravú rovnováhu medzi virtuálnym a skutočným svetom. Tá spočíva v nastavení hraníc, priorít a návykov pri používaní digitálnych technológií. Všetko, čo človek robí, je z 95 % otázkou zvyku a jeho komfortnej zóny.

Zatiaľ čo digitálny detox je väčšinou krátke obdobie (jeden deň, víkend, týždeň, možno dva), počas ktorého človek vypne, digitálna diéta je dlhodobým riešením. Má za úlohu zaviesť do života určité zásady a princípy, ktoré trvalo znížia vplyv digitálnych technológií a internetu. Ide v nej o zníženie konzumácie digitálnej stravy. Jesť musíme, ale môžeme si vyberať najlepšie potraviny. To isté platí aj o informáciách a technike. Podobne ako pri stravovacích diétach človek čelí pokušeniu pri ceste okolo chladničky, aj pri digitálnej diéte je nutkanie skontrolovať SMS správy, e-maily alebo status na sociálnej sieti mimoriadne silný.

Zamyslite sa nad nasledujúcimi radami, ktoré vám pomôžu dostať virtuálny život do rovnováhy s tým skutočným.

 

1. Dbajte na to, ako začnete a končíte deň

Prvá hodina udá smer celému dňu. Preto ju strávte rozumne. Snažte sa aspoň prvých 60 minút po zobudení nesiahnuť po mobile, tablete či počítači. Svet sa zaobišiel bez vás predchádzajúcich 7 – 8 hodín, jednu ďalšiu hodinu to vydrží. Kontrolou SMS a e-mailov len reagujete na požiadavky iných. Prejdite z reaktívneho módu na proaktívny. Myslite na seba a naplánujte si svoj deň. Premyslite si, čo vás čaká a čo by ste chceli v začínajúcom sa dni dosiahnuť. Zoberte si papier a pero a napíšte úlohy, ktoré chcete mať v ten deň hotové. Napíšte si tiež mená ľudí, ktorých budete potrebovať kontaktovať. Ráno je tiež ideálne na meditovanie. Možno to znie príliš spirituálne, ale nerobia to len jogíni alebo tibetskí mnísi. Väčšina úspešných manažérov, biznismenov a vizionárov začína deň skoro ráno, keď sa venujú iba sebe. Pre koho je meditácia zložitá, stačí sa naučiť len ticho sedieť a usporiadať si myšlienky.

Dôležitý je aj záver dňa. Minimálne hodinu pred spánkom by ste už nemali používať žiadne digitálne technológie. Urobte si pomyselnú hrubú čiaru v podobe hodiny, po ktorej dáte pokoj akejkoľvek digitálnej technike. Aj keď po sledovaní obrazovky tesne pred spaním vám nemusí spôsobovať problémy rýchlo zaspať, kvalita spánku bude nižšia a v noci si menej oddýchnete.

Spočítajte si tiež dĺžku vášho e-dňa. To znamená sumár času , kedy začínate a kedy končíte s digitálnymi technológiami. Ten by nemal byť rovnako dlhý ako klasický deň. Dĺžka elektronického dňa mimo pracovných povinností by nemala presiahnuť 90 minút.

 

2. Hlavu hore

… od obrazovky. Už žiadne rozhovory so sklonenou hlavou. Keď sa s niekým rozprávate, pozerajte sa mu do očí a mobil nechajte tak. Reagovaním na e-maily, SMS či odpovedaním na telefonát dávate vášmu partnerovi na stretnutí najavo, že nie je až taký dôležitý ako prichádzajúca správa alebo hovor. Za neslušné sa považuje už vyloženie mobilu na stôl. Oberá to o čaro vzťahu, bez ohľadu na to, či ste na rande alebo na pracovnom stretnutí. Ľudia sú od seba tým viac „odpojení“, čím viac rušivých vplyvov je v ich konverzácii. Ak ste sami, poobzerajte sa okolo seba. Nájdete veľa krásnych vecí, ktoré vám unikajú.

 

3. A von!

Choďte von. Návšteva posilňovne alebo štúdia jogy je, samozrejme, fajn, ale nie je nad čerstvý vzduch. Začnite sa hýbať. Nemusí ísť o náročný beh, stačí prechádzka. Oči, krk a chrbát vám budú za to vďačné. Náš zrak potrebuje denné svetlo, ktoré žiadne umelé osvetlenie nenahradí. Skúste preto každý deň aspoň 20 minúť stráviť v prírode. Keď máte za sebou ťažký deň, predĺžte si tento čas aspoň na hodinu. Vyčistíte si hlavu, prídete na iné myšlienky, dobijete baterky. Pätnásť minút rezkej chôdze denne má pozitívny vplyv na zdravie.

 

4. Užívajte si ticho

Väčšina ľudí si zvykla používať technológie ako kulisu. Televízor zapínajú hneď ráno, prípadne po príchode z práce, rádio po naštartovaní auta. Médiá nás neustále zahlcujú množstvom informácií, reklám a správ, často negatívnych a nepodstatných, čím zamestnávajú a zahlcujú myseľ. Keď už potrebujete nejakú kulisu, siahnite po hudbe, bez hovoreného slova. Najideálnejšie je však ticho. Nie nadarmo sa vraví, že ticho lieči. Je čoraz náročnejšie nájsť si chvíľu iba pre seba, usporiadať si myšlienky alebo chvíľu nemyslieť na nič.

 

5. Stanovte si limit pre žrútov času

Ak ste fanúšikom sociálnych sietí, blogov alebo seriálov a neviete si predstaviť život bez nich, vyhraďte si maximálny čas, ktorý im venujete. Z času na čas si prejdite zoznam svojich priateľov a vymažte alebo zablokujte si „toxických“ ľudí, t. j. tých, ktorí kŕmia siete negatívnymi správami, prípadne „spamujú“ správami o tom, čo mali na raňajky, obed, večeru, o koľko dní pôjdu na dovolenku a koľko času ostáva do víkendu. Udržujte kontakty len s ľuďmi, s ktorými by ste sa radi stretli aj osobne. Namiesto seriálov a sledovania osudov vymyslených postáv sa snažte prežiť niečo sami.

Za každú hodinu, čo strávite pred akoukoľvek obrazovkou, by ste mali stráviť rovnakú hodinu v priamom kontakte s inými ľuďmi. Tvárou v tvár. Na rozdiel od kontaktu prostredníctvom sociálnych sietí sa za rovnaký čas stihnete venovať len jednému alebo niekoľkým ľuďom, ale o to živšie a úprimnejšie stretnutie to môže byť.

 

6. Nespite s mobilom, vráťte sa k budíku

Mobil, tablet, televízor či laptop nemajú čo robiť v spálni. To platí aj o ich nabíjaní. Ide o elektromagnetické žiariče, ktorých dlhodobá prítomnosť má negatívne dôsledky na zdravie. Navyše, mobil pri posteli je častým pokušením a prvou voľbou, ak sa vám nedarí zaspať. Ak si zapamätáte, že mobil by mal byť pri spánku minimálne 4,5 metra od svojho pána, ideálne však v inej miestnosti, váš spánok bude pokojnejší a ráno sa zobudíte oddýchnutejší.

Častým argumentom, prečo je potrebné mať mobilný telefón pri posteli, je budík. Faktom je, že ten v mobile postupne vytlačil klasické „staromódne“ budíky stojace na vlastných nohách. Iste, budenie telefónom ponúka príjemné melódie, stupňujúcu sa intenzitu budenia či možnosť neustále ho odsúvať. No málo sa hovorí o vplyve elektromagnetického žiarenia z mobilu položeného v blízkosti postele na zdravie. Klasický budík síce nemá také skvelé funkcie, no určite je zdravšou alternatívou. Keď už sa nedokážete prinútiť ku kúpe klasického budíka alebo ste niekde v hoteli, naučte sa aspoň na noc prepínať telefón do režimu pre lietadlá, ktorý vypne prijímanie a vysielanie mobilného signálu, ako aj dáta.

 

7. Vyhraďte si čas a miesta, keď budete bez mobilu

Stolovanie s mobilom v ruke alebo na jedálenskom stole sa stalo všeobecne akceptovaným v rámci spoločenskej etikety. Pokiaľ je to aj váš prípad, skúste na začiatku prežiť jeden deň bez tohto zlozvyku. Koncentrujte sa na jedlo, ktoré jete. Mobil/tablet nemajte vôbec poruke, už vôbec nie pred tanierom na čítanie. Ďalšími miestami, kam by mobily, tablety či notebooky mali mať zákaz „vjazdu“, sú posteľ, stretnutia so známymi a auto (počas šoférovania).

 

8. Strávte jeden deň v týždni bez technológií

Tak ako pre naše telo je dobré jeden deň venovať pôstu, to isté platí aj pre zmysly, ktoré neustálym kontaktom s obrazovkami trpia. Keďže počas pracovného týždňa je náročné vyhnúť sa digitálnym zariadeniam, vhodným obdobím na offline deň je víkend. Vyberte si sobotu alebo nedeľu s cieľom ani raz nevziať do ruky nič, čo obsahuje obrazovku. Prípadne telefón využívajte výhradne na telefonovanie a prijímanie správ. Internet, e-maily, hry a aplikácie v ten deň vypnite alebo ignorujte. Ušetrený čas využite na relax, čítanie kníh, šport, pobyt v prírode, stretnutie s ľuďmi.

Podobne ako počas týždňa, vymedzte si určitý čas aj počas každého dňa, keď si dáte prestávku od technológií, správ, ľudí. Pre niekoho je ideálna prvá hodina ráno, niekomu sa ľahšie vypína hodinu pred spaním, ale môže to byť aj na obed, alebo keď deti zaspia. Nie je dôležitý čas, ale zvyk na chvíľu vypnúť. Prestávka prospeje mozgu a očiam. Mozog sa podobne ako počítač tiež môže pri používaní technológií prehriať. Preto je dobré si každých 90 minút urobiť prestávku. Na zresetovanie hlavy postačí pár minút chôdze na vzduchu, cvičenie, meditácia, počúvanie hudby, debata s kolegom alebo len niekoľko minút ticha. V práci je vhodné do porád zaradiť technologické prestávky. Po určitom čase strávenom na porade totiž zvyčajne ľudia začnú byť nervózni z toho, že zmeškajú nejakú správu alebo e-mail. Prestávku dajte aj očiam. Používajte pravidlo 20 – 20 – 20. Každých 20 minút sa zadívajte aspoň na 20 sekúnd na niečo vzdialené 20 stôp (približne 6 metrov).

 

9. E-maily kontrolujte v stanovených intervaloch

E-maily sú veľkým žrútom času. Môžete mať pocit, že na každý jeden e-mail je potrebné reagovať ihneď. Ak vám to charakter práce dovolí, tak aj v pracovných hodinách budete efektívnejší, ak si vyčleníte čas/-y, v ktorých si skontrolujete doručenú poštu a odpoviete na e-maily. Reagovať na každú jednu správu ihneď po jej doručení vás vyruší od rozrobenej práce a dostať sa späť tam, kde ste skončili, a znovu sa sústrediť trvá podľa štatistík 15 minút. Z času na čas si vyčistite staré a nadrozmerné správy. Pri e mailoch si nastavte pravidlá triedenia, zvýraznenia správ zaslaných iba vám, ktoré si vyžadujú vašu pozornosť. Odhláste sa z odoberania newsletterov, noviniek a akciových ponúk, o ktoré už nemáte záujem alebo ktoré už nie sú aktuálne. Je to efektívnejšie, ako ich stále mazať.

 

10. Vypnite si notifikácie

Vypnite si notifikácie upozorňujúce na novú správu/e-mail. Nenechajte pípnutia, svetelné či zvukové signály vyrušiť vás z užívania si momentu, ktorému sa práve venujete. Nastavte si telefón tak, aby ste e-maily, upozornenia zo sociálnych sietí a iných aplikácií nedostávali nepretržite, ale v určitých intervaloch. Odinštalujte aplikácie, ktoré nepoužívate. Upracte si na pracovnej ploche počítača. Efekt bude rovnaký, ako keď si prevzdušníte šatník. Oblečenie, ktoré ste na sebe nemali dlhšie ako rok, si už asi ťažko niekedy oblečiete.