Aby digitálny svet bol s tým skutočným v rovnováhe

25. februára 2017 admin

Súčasný človek je závislý na technológiách. No uvedomuje si to. Zatiaľ. Môže za to digitálny svet. Faktom je, že čas, ktorý strávime pred obrazovkami smartfónov, tabletov, ipadov, elektronických čítačiek, počítačov či televízie mimo pracovných hodín sa z roka na rok predlžuje.

Hodiny doslova „zabité“ na sociálnych sieťach, diskusných fórach, bezcieľnym blúdením po internete či prepínaním televíznych kanálov majú z dlhodobého pohľadu viac negatív ako pozitívnych prínosov. A to nielen v psychickej či emocionálnej rovine ale aj fyzickej a zdravotnej. Navyše potreba byť neustále pripojený môže vážne narušovať sociálne vzťahy. Problém nie je v samotných technológiách, ale v spôsobe ako ich používame.

 

Rovnováha

Treba si priznať, že život bez nich si už nevieme predstaviť. Uľahčujú a zefektívňujú prácu, vzdelávanie či každodenné úlohy, šetria čas. Úplný pôst vo forme „odpojiť sa od technológií a odísť žiť do lesa“, by pre súčasného človeka znamenal výrazný hendikep. V podstate by ho postavil mimo civilizácie. Riešením teda nie je vzdať sa digitálnych technológií, ale nájsť zdravú rovnováhu medzi virtuálnym a skutočným svetom.

 

Podobnosť so stravovaním nie je náhodná

Rovnako ako pri stravovaní, radikálna diéta alebo hladovka vo väčšine prípadov nefungujú a je len otázkou času, kedy sa človek vráti do pôvodného stavu. Účinnejšie je nastavenie hraníc, priorít a správnych návykov. Podobne je na tom aj digitálny svet. Takzvaná digitálna diéta je vhodným spôsobom ako ostať produktívny a v rovnováhe vo svete, ktorý nás prostredníctvom digitálnych technológií čoraz viac zahlcuje informáciami.