Máte často notebook na kolenách?

20. marca 2021 admin

Notebooky či laptopy sú z roka na rok poulárnejšie a čoraz viac vytláčajú klasické stolové počítače. Sú ľahké, prenosné a už aj výkonné. Kým v práci bývajú umiestnené na pracovnom stole, v domácnosti chceme mať pohodlie a tak sme si zvykli notebooky používať pri sedení na pohovke a mať ich položené na kolenách.  

Napriek svojmu názvu (lap v angličtine znamená priestor medzi bokmi a kolenami) však laptop na kolená nepatrí. Určite nie pokiaľ sa na internet pripájate prostredníctvom Wi-fi siete. 

Zatiaľ čo stolové počítače väčšinou bývajú k internetu pripojené káblom, u notebookov konektivitu najčastejšie zabezpečuje bezdrôtové spojenie. Je to pohodlné nemať okolo seba žiadne káble a mať voľnosť. Daňou za tento komfort však môžu byť problémy spôsobené elektromagnetickým žiarením.

Tu je 5 dôvodov, prečo by ste notebook nemali používať na kolenách.

Notebook na kolenách môže:

1. Poškodiť reprodukčné orgány

Elektromagnetické žiarenie z notebooku môže predstavovať riziko pre pohlavné orgány. U mužov môže klesať počet spermií, u žien môže dochádzať k zníženiu uvoľňovania vajíčok. Štúdia Americkej spoločnosti pre reprodukčnú medicínu zistila, že držanie notebooku pripojeného k bezdrôtovému internetu na kolenách môže mať negatívny vplyv na plodnosť u mužov. Znížila sa pohyblivosť spermií a došlo k fragmentácii DNA spermií.

 

2. Viesť k určitým typom rakoviny.

Švajčiarski vedci, Dr. Andreas Arnold a Peter Itin z Fakultnej nemocnice v Bazileji zistili, že horúci notebook by mohol viesť k poškodeniu kože na kolenách a dokonca by sa z neho mohla vyvinúť rakovina kože. Toto tvrdenie podporil dermatológ Anthony Mancini. Podľa neho dlhotrvajúci zápal kože môže potenciálne zvýšiť pravdepodobnosť rakoviny kože z dlaždicových buniek. Keďže notebook položený na kolenách je blízko reprodukčných orgánov, môže to spôsobiť rakovinu semenníkov a vaječníkov.

 

3. Spôsobiť bolesť chrbta a krku

Podľa štúdie Harvardskej univerzity ak človek používa notebook položený na kolenách, veľakrát trpí bolesťami krku a chrbta spôsobených hrbením sa. Preto je lepšie pracovať s počítačom položeným na pracovnom stole. Ideálnym riešením je používať výško nastaviteľný polohovateľný stôl, ktorý umožní aj prácu v stoji.

 

4. Skomplikovať tehotenstvo

Používaniu počítača na kolenách by sa mali vyvarovať aj tehotné ženy. Elektromagnetické žiarenie môže spôsobiť zdravotné problémy pre plod v bruchu. U narodených detí sa môžu prejavovať príznaky vrodených a vývojových problémov.

 

5. Spôsobiť popálenie kože

Ak trávite veľa času na notebooku položenom na kolenách, môže sa u vás rozvinúť „syndróm opečenej kože“. Lekárska správa zistila, že dlhodobé umiestňovanie zariadení, ako sú notebooky alebo tablety na pokožke môže viesť k neobvykle vyzerajúcemu škvrnitému stavu pokožky alebo vyrážke spôsobenej dlhodobým pôsobením tepla.

Tento stav, tiež známy ako „eytém a dermatitída zapríčinená ohňom“, sa vyvíja pri dlhodobom používaní zariadení v závislosti od toho, ako veľmi sa notebook na klíne používa a ako sa zvyčajne zohrieva. Aj keď je syndróm všeobecne neškodný a zvykne sám zmiznúť, môže spôsobiť trvalé zafarbenie pokožky.

 

Riešenie

Pokiaľ vás uvedené dôvody nepresvedčili, mali by ste sa snažiť aspoň udržiavať určitú vzdialenosť medzi laptopom a vašim telom. Bezpečným riešením je používať špeciálne tieniace podložky, ktoré odvracajú žiarenie. Fungujú ako štít, rovnakým spôsobom ako takzvaná Faradayova klietka (priestor na eliminovanie elektromagnetického pola, do ktorého v dôsledku ochranného účinku kovového pletiva nepreniká vonkajšie elektrické pole).

Tieniace podložky pod notebook si môžete kúpiť aj v našom e-shope.