Neviete sa sústrediť? Váš mozog potrebuje prestávku

5. augusta 2021 admin

Neviem sa sústrediť. Táto veta čoraz častejšie zaznieva v práci ale aj mimo nej. Vedeli ste, že väčšina rušivých vplyvov pochádza z digitálnych zariadení?

čo vás vyrušuje

Zamysleli ste sa už nad tým, akú veľkú časť dňa pozeráte na nejakú obrazovku? Podľa štatistík je to viac času ako venujete spánku.

Najčastejšie pozeráme na displej mobilného telefónu. Pokiaľ práve nedržíme v ruke mobil, pozeráme sa na obrazovku notebooku, tabletu alebo počítača, prípadne televízora, na ruke sa udomácňujú smart hodinky. Všetko vzájomne prepojené.

Tým, že sme si zvykli byť neustále online, je čoraz ťažšie sústrediť sa. Pri takom množstve digitálnych prístrojov nedokážeme  uniknúť emailom, textovým správam alebo notifikáciám. Napriek tomu, že rozptýlení pribúda, viac ako polovica rušivých vplyvov neprichádza zvonku. Môžeme si za ne sami. Nevydržíme udržať pozornosť na jednu vec a sami od seba prepíname medzi aplikáciami, konktrolujeme si elektronickú poštu a sociálne siete aj bez toho, aby prišla notifikácia o novej správe. 

 

Človek nie je počítač

Zabúdame tiež na odpočinok. Kým prístroje nabíjame každý deň, na vlastné baterky v tele akosi neostáva čas. Ľudské telo pritom nie je schopné fungovať nepretržite. Nie je počítač. Potrebuje oddych. Tak ako človek nedokáže cvičiť 24 hodín v kuse, podobne aj myseľ nie je stavaná na to, aby pracovala bez prestávky. Je to tiež sval. Keď sa prepracuje, vyčerpá sa.

Existujú overené techniky a stratégie na to, ako dostať digitálny život do rovnováhy s tým bežným. Je to však beh na dlhú trať. Aj najdlhšia cesta sa začína prvým krokom. V tomto prípade ním môže byť uvedomenie si, že nie ste stroj a aj vaša myseľ potrebuje občas vypnúť.

Moderný človek zabudol vypínať. Nielen mobily, televízor alebo počítač, ale najmä hlavu. Myseľ celý deň bombardujú informácie rôzneho druhu. Tak ako nie je jedno, čo si človek dá do úst, mal by byť opatrný aj pri tom, čo konzumuje jeho mozog.

Častou chybou ľudí, ktorí začínajú cvičiť v posilňovni a chcú nabrať svaly je, že sa sústredia len na tréning. Naštudujú si cviky, váhy a počty opakovaní, ale zabúdajú na stravu a oddych. Pritom správna strava má minimálne rovnaký podiel na výsledku ako cvičenie.

 

Strava pre hlavu

Tým, čím je pre rast svalov strava, tým je pre duševný rozvoj to, čo človek číta, pozerá a čomu venuje pozornosť. Iné vedomosti a pohľad na život má človek, ktorý sa neustále vzdeláva, číta knihy, sleduje inšpiratívnych ľudí ako ten, kto sleduje bulvárne správy, zábavné videá mačičiek, seriály alebo reality programy.

Tí, čo pravidelne cvičia vedia, že by nemali  cvičiť sedem dní v týždni. Musia si vyčleniť aj dni na oddych, regeneráciu a rast svalov. Svaly totiž nerastú pri cvičení, ale v čase, keď telo oddychuje a regeneruje. Rovnako by ste sa mali naučiť vypínať aj hlavu. Mozog si nové informácie a vedomosti zapamätá a uloží do pamäte až počas spánku, nie pri učení.

Spánok je jediný spôsob, ako si telo dokáže doplniť energiu, ktorú počas dňa stratilo. Počas neho sa dokáže zregenerovať, uzdraviť, zahojiť rany, či doplniť hladinu dôležitých hormónov. Nie je ale jedno kedy a ako dlho človek spí ale aj to, čo pred spánkom robí. Preto minimálne hodinu pred spánkom by už mali byť odložené všetky obrazovky.

Dve hodiny strávené pred modrým svetlom z mobilov, tabletov a počítačov potlačujú hormón melatonín až o 22 percent, čo negatívne ovplyvňuje spánok, výkon a náladu. Udržiava to totiž človeka dlhšie bdelým. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí zaspávajú pri čítaní správ na mobile alebo notebooku, nie sú ráno dostatočne oddýchnutí. Takže v posteli už žiadny mobil ani tablet.

Ak chcete vedieť viac o tom, ako sa sústrediť a nájsť zdravú rovnováhu medzi online a offline svetom, prečítajte si knihu Hlavu hore