Žiarenie z mobilu? Riaďte sa týmito radami

22. júla 2021 admin

Množstvo elektromagnetických vĺn a tým aj elektromagnetické žiarenie v našom okolí z roka na rok narastá. To je fakt. Stačí sa len pozrieť okolo seba na rastúci počet takzvaných smart zariadení, ktoré využívame a stávajú sa viac-menej štandardom.

Mnoho ľudí to zatiaľ berie na ľahkú váhu, keďže elektromagnetické žiarenie nie je vidieť, cítiť a nedá sa ho ani dotknúť. Navyše jeho pôsobenie nebolí.

Navyše každé zariadenie musí spĺňať limity expozície elektromagnetickej energie, každá norma stanovuje maximálne hodnoty iba pre jedno zariadenie. My sme však vystavení pôsobeniu viacerých zariadení súčasne. A dlhodobo. Vo väčšine domácností je hneď niekoľko smartfónov, nejaký ten tablet, notebook, možno smart televízia, samozrejmosťou je už wifi modem, populárne začínajú byť aj smart žiarovky pripojenej na wifi sieť. Nehovoriac už o počte wifi sietí v najbližšom okolí.

 

Niet úniku

Človek žijúci v meste nemá ako elektromagnetickému žiareniu uniknúť. Aj keby sa vzdal všetkej elektroniky, stále bude vystavený vplyvu zariadení vo svojom okolí. Pokiaľ sa nechce odsťahovať na vidiek, musí sa s elektrosmogom naučiť žiť.

Stále viac ľudí tak začína vyhľadávať riešenia ako sa pred permanentným vplyvom elektromagnetických vĺn chrániť. Na trhu sú už dostupné tieniace púzdra na mobily, ochranné podložky pod notebooky, okuliare blokujúce modré svetlo z obrazoviek alebo čiapky chrániace pred elektromagnetickým žiarením. Veda v tomto smere značne pokročila a účinnosť blokovania žiarenia sa šplhá nad 99 percent.

Žiadna technológia však nie je účinná na 100 percent. Navyše pokiaľ sa žiarenie odblokuje úplne, napríklad umiestnením do takzvanej faradayovej kliekty, zariadenie prestane fungovať.

 

Najlepšia ochrana

Najúčinnejšia ochrana pred elektromagnetickým žiarením sa dá zhrnúť do dvoch bodov.

 

1. MINIMALIZUJTE používanie technológií vytvárajúcich elektromagnetické žiarenie

 • Vypínajte wifi modem na noc
 • Vypínajte aj mobil alebo ho prepnite do težimu pre lietadlo 
 • Nenoste telefón vo vreckách
 • Nekupujte si smart technológie, ktoré nepotrebujete
 • Neponáhľajte sa s kupovaním telefónu svojim deťom
 • Na hovory cez Whatsapp, Messenger alebo Skype na mobile využívajte viac wifi ako dáta od mobilného operátora

 

2. MAXIMALIZUJTE vzdialenosť medzi digitálnymi technológiami a vašim telom

 • Elektromagnetické žiarenie sa s narastajúcou vzdialenosťou exponenciálne znižuje. Takže čím ďalej budete od prístrojov, tým klesá ich vplyv na vaše zdravie.
 • Nespite s telefónom pri posteli
 • Pozrite sa kde v byte máte umiestnený wifi modem.
 • Odvyknite si pracovať s notebookom na kolenách
 • Namiesto telefonovania s mobilom pri hlave radšej prepnite hovor na reproduktor. Ak chcete mať súkromie, zvyknite si používať hands-free alebo sluchátka.

 

Dobrou správou je, že to nič nestojí.

Všetko ostatné nájdete v našom e-shope