Štatistiky o čase strávenom pred obrazovkou vás zaskočia

Žijeme v digitálnom veku a sme obklopení obrazovkami. K tej televíznej pribudli displeje smartfónov, tabletov, notebookov, smart hodiniek či fitnes náramkov. Rozmýšľali ste nad tým,  koľko času denne strávite pred obrazovkou? Je to určite viac ako si myslíte.

Čísla stále rastú 

Podľa prieskumu globálnej analytickej spoločnosti Nielsen priemerný Američan strávi sledovaním obrazovky viac ako 10 hodín denne (10 hodín 09 minút). To bola priemerná hodnota v roku 2019, teda ešte pred príchodom Korona krízy, ktorá nedobrovoľne uväznila väčšinu planéty vo svojich domovoch. Tohtoročný odhad hovorí až o 13 a pol hodinách denne.

 

Zaujímavé sú aj ďalšie štatistiky. Podľa King University sa typický majiteľ smartfónu dotkne obrazovky až 2617 krát za deň. Ďalšia štúdia hovorí, že v priemere odomykáme telefón 150-krát denne.

„Neustále pribúdajú zariadenia, ktoré sa zvyšujú celkový čas strávený pred obrazovkami. Mnoho ľudí už uvažuje nad tým, či je dobre takto tráviť čas. Je to čoraz väčší problém,“ tvrdí Steve Gortmaker, profesor sociológie zdravia na Harvardskej univerzite.

Faktom je, že keď odrátame spánok, tak sledovaním obrazoviek trávime veľkú časť svojho dňa. „Zo 168 hodín, koľko trvá týždeň, viac ako 50 hodín venujeme digitálnym technológiám,“ dodáva Douglas Gentile, profesor psychológie na americkej Iowa State University. To je v podstate viac ako je dĺžka pracovného týždňa.

 

Čo s tým?

O tom koľko času strávite pred obrazovkou vedia najlepšie rodičia, keďže deti a teenadgeri sú jedni z najviac postihnutých touto novodobou drogou. Týka sa to však aj dospelých.

Jedným z prvých krokov by malo byť uvedomenie si problému a spočítanie všetkých obrazoviek, s ktorými človek prichádza denne do kontaktu. Pred tým, než pristúpite k obmedzovaniu minút a nastavovaniu mantinelov, skúste prehodnotiť či naozaj potrebujete všetky zariadenia.

Ďalšie rady ako dostať obrazovky pod kontrolu nájdete v knihe Hlavu hore.