Superschopnosť zajtrajška? Byť „nevyrušiteľný“

11. novembra 2020 admin

Neviem sa v práci sústrediť, nič dokončiť, nestíham termíny, kopia sa mi nedokončené úlohy a som čoraz viac unavený. Prežívate niečo podobné? Môžete za tým hľadať rastúce množstvo práce, ale oveľa pravdepodobnejšie bude, že vás stále niečo rozptyľuje.

Počas dňa je väčšina z nás viac-menej nepretržite vystavená množstvu rušivých vplyvov, ktoré odpútavajú pozornosť od toho, čomu sa venujeme.  Človeku v práci trvá v priemere iba 3 minúty, než ho niečo vyruší. Vyplýva to zo štúdie profesorky Markovej z Univerzity v Kalifornii. Znovu sa sústrediť a vrátiť k úlohe do stavu, než došlo k vyrušeniu, však trvá až 23 minút.

V nemalej miere za to môžu technologické „rozptyľovače“. Smartfóny, smarthodinky, fitness náramky či sociálne siete. Výrobcovia ich dizajnovali tak, že prepínanie medzi viacerými úlohami je lákavajšie ako kedykoľvek predtým.

 

Armáda a Platónov iPhone

Pre vašu obranu je treba podotknúť, že ako užívatelia zvádzate s technikou nerovný boj, v ktorom všetci ťaháme za kratší koniec. Proti nám stojí armáda vývojárov, programátorov a psychológov, ktorých hlavnou úlohou je vytvoriť aplikácie tak, aby čo najdlhšie ostali v centre našej pozornosti. Aj proti našej vôli. 

Na druhej strane na samotnom skrolovaní obrazoviek Facebooku či Instagramu, sledovaní Youtube alebo Netflixu nemusí byť nič zlé. Musíte však vedieť presne prečo tam idete, čo hladáte a koľko času tam strávite. Horšie je, keď to robíte bezcieľne a strácate predstavu o čase.

Chce to ale určitú disciplínu a plánovanie. Keď si napríklad chcete oddýchnuť od nejakej činnosti a stanovíte si na prestávku 15 minút, je v poriadku, ak ich využijete na sociálne siete. Samozrejme ak väčšinu dňa pracujete za počítačom, zdravšie by bolo nerelaxovať pri ďalšej obrazovke, ale ísť sa prejsť von na čerstvý vzduch.

Rozptyľovanie však nie je ničím novým. Už slávny grécky filozof Platón sa pred 2500 rokmi sťažoval na to, v akom rušivom svete žije. A to určite nemal iPhone ani konto na Facebooku.

 

Nehádžte všetku vinu na prístroje

V čom je teda hlavná príčina toho, že som neustále vyrušovaný, neviem sa sústrediť a nič dokončiť? Sú za tým skutočne smartfóny? Hodenie viny na technológie môže byť ľahké, ale človek tiež nie je bez viny.

Pokiaľ nechcete byť rušení, vždy si viete vypnúť všetky notifikácie. Ak sa potrebujete sústrediť, telefón môžete prepnúť do letového režimu. Prípadne si môžete nastaviť zoznam núdzových kontaktov, ktoré jediné vám budú zvoniť. Vetky ostatné budú na obmedzený čas zablokované. A problém s dotieravou technikou je vyriešený.

Vyrušenie však nemusí prísť zvonku. Veľa ľudí sa nedokáže sústrediť na jednu činnosť bez toho, aby si po pár minútach neskontrolovali mobil, e-mail, konto na Facebooku alebo obľúbenej internetovej stránky. Nič z uvedeného si pritom nemusí pýtať svoju pozornosť. Kontrolujeme ich sami od seba, bez podnetu.

 

Hľadajte príčinu, nie dôsledok

Takže to nie len o zlej technike. „Pokiaľ sa nebudeme zaoberať základnými príčinami nášho rozptýlenia, budeme naďalej len hľadať spôsoby, ako odvrátiť následky,“ tvrdí americký spisovateľ Nir Eyal v knihe Hooked. Prvým krokom je uvedomiť si závislosť na digitálnych technológiách. Vie o tom niečo, keďže sám pomáhal technologickým spoločnostiam vyvíjať aplikácie, aby boli čo najnávykovejšie. “Ono to nie je o samotnom rozptýlení, ale o tom, ako naň reagujeme,” vysvetľuje.

Väčšina ľudí si nechce priznať, že rozptýlenie je akýmsi únikom z reality. Pokiaľ sa pri nejakej činnosti necítia komfortne, podvedome sa snažia robiť všetko pre to aby to nemuseli robiť. Namiesto obviňovania technológie skúste skôr identifikovať zdroj nepohodlia a jeho špúšťače. Môže to byť osamelosť, nuda, úzkosť alebo nespokojnosť.

Tak či tak, bez ohľadu na to, či sú za vyrušovaním prístroje alebo vás len nebaví vaša práca, sústrediť sa potrebujete. Inak vám budú naďalej unikať termíny, kopa rozpracovaných úloh bude rásť a vy nebudete nič stíhať. Ten, kto sa v tejto dobe dokáže sústrediť, bude úspešný.