Ak vás nadpis “čipovanie ľudí” vystrašil, môžete pokojne čítať ďalej. Článok nie je o konšpiračných teóriách, hoci jednou z nich sa inšpiroval.
Konkrétne ide o kontroverzné tvrdenie, že testy a neskôr aj vakcína proti vírusu Covid-19 budú nástrojom ako do ľudí implantovať čipy. Povedzme si to narovinu, pokiaľ by aj niekto mal záujem sledovať ľudí, získavať informácie o ich pohybe a správaní či ovládať ich, nepotrebuje na to žiadny čip dostávať nikomu do tela.
“Takmer všetci už čip máme. Niektorí aj viac ako jeden. Dobrovoľne ho používame a hoci nemusíme, nosíme ho stále pri sebe.”
Bez čipu ani na krok
Tušíte správne. Tým čipom je mobilný telefón. Má ho dnes každý a pravdupovediac len ťažko sa od neho vzďaľuje. Podľa prieskumu 74 % ľudí pripúšťa, že takmer nikdy nemá telefón od seba ďalej ako jeden meter. Mnohých dokonca prepadne panika keď zistia, že si ho zabudli doma (je to už aj diagnóza – nomofóbia).
Neuvedomujeme si, ako blízko sme si mobily pustili k telu. Nosíme ich väčšinu dňa priamo na tele vo vrecku nohavíc, bundy alebo v kabelke, spíme s nimi v posteli, trávime čas na toalete, v sprche a spoločnosť nám často robia aj pri behaní.
O dáta sa radi podelíme
Dnešné smartfóny sú už v podstate výkonné počítače, ktorých procesory sa čoraz viac približujú notebookom alebo stolovým počítačom. Nie je žiadnym tajomstvom, že samotné telefóny ako aj aplikácie nepretržite komunikujú so servermi a odosielajú informácie o užívateľoch. Pri inštalácii každej aplikácie si síce telefón pýta súhlas na prístup ku kontaktom, mailom, fotkám alebo polohe, ale túžba po novej aplikácii či hre býva silnejšia ako akékoľvek pochybnosti o bezpečnosti. Technologické giganty ako Google alebo Facebook a mnoho ďalších výrobcov aplikácií tak majú gigabajty dát o každom jednom užívateľovi. Bez ohľadu na to, či takéto odosielanie povolil alebo nie.
Odosielanie citlivých informácií je jedna vec, ale môžu telefóny človeka ovládať?
Môžu a aj to robia. Armáda vývojárov, analytikov a psychológov pracuje na tom, aby boli smartfóny ako aj aplikácie čo najviac návykové. Používatelia za to platia svojim časom a pozornosťou. Málokto si uvedomuje jednu vec.
“Pre sociálne siete užívateľ nie je klientom alebo cieľovou skupinou ale produktom.”
Vďaka jeho času strávenom na sieti môže Facebook, Twitter či Youtube oslovovať skutočných klientov, zadávateľov reklamy, a predávať im reklamný čas.
Smart aj v noci
K telefónom v poslednom období pribudli smart hodinky a fitness náramky. Sú k človeku ešte bližšie, pričom snímajú informácie o jeho polohe, telesných funkciách a niektorých údajoch o zdravotnom stave. Hoci až 80 % ľudí má telefón neustále zapnutý, takzvané analyzátory kvality spánku motivujú majiteľa, aby hodinky či náramok neodkladal ani v noci.
Technológie neustále napredujú, preto ďalšou technológiou, ktorá sa čoskoro môže rozšíriť je digitálne tetovanie. A to už má k čipovaniu ľudí relatívne blízko. Samozrejme, keď sa to podá cez benefity ako bezdotykové platenie, zjednodušený vstup do budov a miestností alebo odomykanie smartfónu, málokomu napadnú aj nejaké vedľajšie účinky. Tetovanie ako také je aj vďaka filmovým a športovým celebritám „in“, takže presviedčať ľudí v podstate ani nebude treba.
A teraz úprimne. Bolo by pri toľkej elektronike, ktorou sme nonstop obklopení ešte vôbec potrebné ľudí čipovať?
Viac informácií o tom, ako si nenechať digitálne technológie prerásť cez hlavu bez toho, aby ste sa ich museli vzdať, nájdete v našej knihe Hlavu hore.